Skuteczny system motywowania w firmie w 7 krokach
Motywowanie pracowników stanowi jedną z głównych funkcji zarządzania, obok planowania, organizowania i kontroli. Aby było skuteczne, musi być z nimi spójne.
Pracownicy powinni być motywowani do działań, które zapewnią firmie osiągnięcie celów strategicznych, a w dalszej kolejności rozwój.
❓ Jakie warunki powinny być spełnione, aby motywowanie do pracy było skuteczne?
Najlepszym rozwiązaniem jest przygotowanie przemyślanego systemu motywowacyjnego, dobranego do osiągnięcia celów przedsiębiorstwa i uwzględniającego oczekiwania i wartości pracowników.
🎯 Skonstruowanie skutecznego systemu motywacyjnego składa się z kilku etapów:
👉 Pierwszym etapem jest spisanie celów strategicznych dla całego przedsiębiorstwa, a następnie kaskadowanie ich na poszczególne wydziały firmy. Jest to bardzo ważny etap tworzenia systemu motywacyjnego, ponieważ zarówno kadra menedżerska jak i pracownicy powinni być świadomi tego, do czego zmierza ich firma i w jaki sposób mają się do tego przyczynić.
👉 Drugim etapem jest przygotowanie listy zadań dla pracowników w działach. Zadania powinny być:
- dostosowane do wiedzy i umiejętności pracowników
- jasne i zrozumiałe
- spójne ze strategią zarządzania
Na tym etapie pracownicy powinni być poinformowani jakie nagrody/ premie/awanse otrzymają po wykonaniu przedstawionych im zadań.
👉 Trzeci etap obejmuje realizację zadań.
👉 Czwarty etap to ocena efektów pracy.
- Oceny same w sobie stanowią narzędzie motywowania. Dobra ocena zachęca do powtarzania zachowań, zła ocena – do ich unikania lub eliminowania.
- Metody i techniki oceny powinny być trafnie dobrane, z góry znane pracownikowi i przez niego akceptowane.
- Pracownik powinien być zapoznany z wynikami oceny swojej pracy i mieć prawo do jej aprobaty.
👉 Wyniki oceny są podstawą do realizacji piątego etapu czyli nagradzania materialnego (np. podwyżek wynagrodzeń, premii) i niematerialnego (np. awansów, przydzielania ambitniejszych zadań) oraz poprawiania kompetencji pracowników ( np. w drodze szkoleń lub coachingu).
👉 Na szóstym etapie następuje relatywna ocena słuszności i trafności doboru nagród, a więc ocena efektywności systemu motywacyjnego.
👉 Ostatnim siódmym etapem jest poczucie satysfakcji u pracowników i zarządzających. Jeśli obie zainteresowane strony ( motywujący i motywowani) uznają, że praca została dobrze wykonana, sprawiedliwie oceniona i nagrodzona zgodnie z umową, proces można rozpocząć od nowa i uznać, że system działa.
❗ Przedstawiony powyżej proces obejmuje część merytoryczną systemu motywacyjnego. Równie ważna jest część finansowa. Co do zasady właściciel dzieli się wypracowanym zyskiem, a więc wysokość premii materialnych powinna mieścić się w przewidzianym na nie budżecie.
❗ Skuteczne sposoby motywowania muszą uwzględniać wartość nagrody dla człowieka. Nawet jeśli pracownik jest w stanie wykonać zadanie, a obiecywana nagroda jest wysoka, nie znaczy to, że je podejmie, ponieważ nagroda może dla niego nie przedstawiać żadnej wartości.
👣 Więcej o tym jak motywować pracowników piszemy w artykule: „Jak zbudować atmosferę motywacji w zespole”
⏩ Chcesz wprowadzić skuteczny system motywacyjny w swojej firmie, ale nie wiesz jak? Skontaktuj się z nami https://synergy-consulting.pl/doradztwo/#systemy-wynagradzania
👣Inne artykuły o podobnej tematyce:
- Jak zbudować atmosferę motywacji w zespole część 1
- Jak zbudować atmosferę motywacji w zespole część 2
- Motywowanie pracowników – narzędzia dla menedżera
Bibliografia:
„ZARZĄDZANIE ZASOBAMI LUDZKIMI. Tworzenie kapitału ludzkiego organizacji.” H. Król, A. Ludwiczyński