Konstytucja Rodzinna – wsparcie dla rodziny biznesowej
Firma rodzinna to przedsiębiorstwo, w którym rodzina właścicieli ma dominującą własność, wpływ na zarządzanie, chce utrzymać biznes na pokolenia, a wartości założycieli wpływają na kreowanie wartości biznesu.
Mimo, że niewielu przedsiębiorców w chwili zakładania firmy myśli o tworzeniu rodzinnej „dynastii”, przyjęcie długoterminowej perspektywy biznesowej ma korzystny wpływ na przedsiębiorstwo. Umożliwia stworzenie trwałej strategii budowania sukcesu, co trwa wiele lat.
Biznes rodzinny to przedsięwzięcie nie tylko pod względem biznesowym, ale również emocjonalnym. Określenie granic wpływu rodziny na firmę oraz firmy na rodzinę jest niezwykle ważnym i zarazem trudnym zadaniem stojącym przed każdą firma rodzinną.
Aby Członkowie Rodziny mogli porozumieć się w sprawach ważnych dla rodziny i firmy, niezbędna jest komunikacja i dobrze napisana konstytucja rodzinna.
❓ Czym jest konstytucja rodzinna?
Jest to formalny dokument opracowany i spisany wspólnie przez Członków Rodziny, który:
- Reguluje zasady korzystania z majątku i zysków przedsiębiorstwa rodzinnego przez Członków Rodziny
- Reguluje zasady uczestniczenia Członków Rodziny w zarządzaniu firmą rodzinną
- Objaśnia rolę, obowiązki i odpowiedzialność Członków Rodziny wobec firmy
👉 W konstytucji firmy rodzinnej zapisy dążą do zachowania równowagi rodzinno – biznesowej. Firmy wykorzystują ten dokument przede wszystkim na potrzeby wdrażania nowych członków rodziny ( młode pokolenie) do firmy ( ważne dla 34% rodzin piszących konstytucję), rozwiązywania konfliktów rodzinnych (ważne dla 26% rodzin) oraz regulowania nieporozumień w sprawie wypłacania dywidend ( ważne dla 12% rodzin).
Inne powody to: kształcenie udziałowców, wytyczenie praw i obowiązków udziałowców, wdrożenie polityki rodzinnej w firmie, ustalenie zasad wypłacania dywidendy i wynagradzania oraz funduszu płynności.
❓ Jakie korzyści daje rodzinie posiadanie konstytucji rodzinnej?
Niezależnie od rodzaju działalności każda firma rodzinna stanie kiedyś przed wyzwaniem przekazania kierownictwa dzieciom, a dobre przygotowanie się do tej zmiany leży w interesie właścicieli firm, ich rodzin oraz pracowników. Opracowanie konstytucji rodzinnej jest pierwszym krokiem na tej drodze. Sam proces jej tworzenia przynosi rodzinie istotne korzyści:
- Uświadamia wszystkim Członkom Rodziny odpowiedzialność za ciągłość i rozwój biznesu rodzinnego jako podstawy do bezpieczeństwa finansowego
- Buduje poczucie dumy z przynależności do rodziny biznesowej
- Buduje wolę przetrwania i solidarność rodziny wobec zagrożeń dla rodziny i firmy
👉 Podstawową wartość pracy nad tym dokumentem stanowi proces komunikacji, gdyż Członkowie Rodziny muszą ze sobą rozmawiać i podejmować ważne dla rodziny i firmy decyzje. W szczególności ważne jest, że młodsze i starsze pokolenie zaczyna ze sobą rozmawiać na tematy, które być może dotychczas nie były poruszane.
🎯 Należy zwrócić uwagę, że konstytucja jest dokumentem o charakterze etycznym, nie prawnym. Służy do wyjaśniania koncepcji rodziny biznesowej, jej funkcjonowania w przyszłości i wskazuje reguły postępowania dla młodego pokolenia. W niektórych kwestiach powinna odsyłać do istniejących regulacji prawnych ( np. umowy spółki).
🎯 Jeśli nie jesteś pewien, czy Twoja rodzina potrzebuje konstytucji rodzinnej, albo jesteś nią zainteresowany, ale nie wiesz od czego zacząć, zwróć się do nas. Możemy Ci w tym pomóc: https://synergy-consulting.pl/sukcesja/#konstytucja-rodzinna
Inne artykuły o podobnej tematyce:
- Sukcesja w firmie rodzinnej- od czego zacząć?
- Sukcesja w firmie rodzinnej – podział majątku
- Jak zapobiegać rozdrobnieniu majątku rodzinnego i skutecznie budować biznes rodzinny na pokolenia?
- Jak będzie działać fundacja rodzinna?
Bibliografia:
„KONSTYTUCJA RODZINNA. Zasady rodziny i biznesu prowadzące do długowieczności” Adrianna Lewandowska, Jacek Lipiec