Błędy firm rodzinnych utrudniające sukcesję
Wiele rodzin biznesowych boryka się z trudnościami w przeprowadzeniu sukcesji. Natłok spraw do wyjaśnienia, uporządkowania lub zmiany przytłacza i zniechęca już na początkowym etapie procesu. Okazuje się, że przekazywanie władzy i własności wymaga czasu i powinno być rozpoczęte wiele lat wcześniej.
🎯 Dlaczego tak się dzieje? Poniżej przedstawiamy najczęstsze błędy, jakie – często nie w pełni świadomie – popełniają właściciele w zarządzaniu swoimi przedsiębiorstwami:
- Brak formalizacji ładu biznesowego/korporacyjnego.
Ład korporacyjny to zbiór zasad, praktyk i procesów, które określają, jak firmą się zarządza i jak kontroluje się jej działania. To zestaw zasad, które zapewniają, że firma działa w sposób uczciwy, transparentny i odpowiedzialny.Początkowo brak formalizacji jest zaletą małych firm, ale w miarę ich wzrostu hamuje ich rozwój.
- Brak struktury organizacyjnej – zakresów obowiązków, określenia ról w organizacji, stanowisk, odpowiedzialności. Dobrze zaprojektowana struktura pozwala na płynny przepływ informacji i zadań, minimalizując opóźnienia i błędy. Pracownicy wiedzą, do kogo zwrócić się z różnymi kwestiami, co ułatwia współpracę i rozwiązywanie problemów.
Jej brak prowadzi do chaosu i wypalenia zawodowego.
- Skupienie władzy w jednym ręku lub w rękach wąskiego kręgu osób zaufanych (członków rodziny lub wieloletnich pracowników), ale niekoniecznie kompetentnych. Może prowadzić do szeregu negatywnych konsekwencji dla przedsiębiorstwa, takich jak zmniejszenie innowacyjności, pogorszenie jakości decyzji, niechęć do wprowadzania zmian.
- Brak reguł w zarządzaniu personelem – nie ma zlecania jasno sformułowanych zadań i wymagań, kontroli ich wykonania, doceniania za dobrze wykonaną pracę. Często towarzyszy temu brak systemu motywowania i przejrzystych zasad nagradzania. Prowadzi to do obniżenia produktywności pracowników, marnowania czasu i zasobów, niestabilności zatrudnienia.
- Rozumienie sukcesji jako etapu z życia firmy, który nie wymaga specjalnego przygotowania i słaba świadomość zagrożeń, jakie niesie jej brak. Dopiero rodzina, która zaangażowała się w proces sukcesji zaczyna sobie zdawać sprawę, jak bardzo jest on długotrwały i złożony. Mówimy tu nie tylko o przekazywaniu wiedzy, władzy (odpowiedzialności za firmę) oraz własności firmy rodzinnej. Pojawia się również konieczność podejmowania decyzji z obszaru prawno-podatkowo-finansowego np. ustanowienie odpowiednich zapisów w umowie spółki, sporządzenie testamentu, zapewnienie środków na spłatę spadkobierców.
- Sukcesja opiera się głównie na ustaleniach ustnych. Właściciele nie tworzą długofalowych strategii dotyczących rozwoju biznesu, przyszłości pracowników i klientów. Nie przygotowują młodych członków rodziny do przejęcia zarządzania. Brak promowania w rodzinie wizji wielopokoleniowego biznesu może utrudnić przekazanie firmy następcom. Jeśli młodsze pokolenia nie są włączane w dyskusje o przyszłości firmy i nie widzą swojej roli w jej rozwoju, mogą stracić poczucie przynależności i motywację do zaangażowania się w działalność rodzinną.
🎯 Naprawienie tych błędów może być trudne jeśli:
- Autokratyczny charakter właściciela blokuje wdrożenie zmian i przekazanie władzy
- Zmiana narusza interesy pewnych osób
- Nie ma osoby, która koordynuje proces sukcesji we wszystkich jej aspektach.
Niezwykle wartościowym partnerem dla firm rodzinnych, który pomaga w płynnym i skutecznym przekazaniu władzy i odpowiedzialności za biznes z jednego pokolenia na kolejne jest doradca sukcesyjny. Jego rola polega na wsparciu rodziny w procesie zmian, minimalizacji ryzyka konfliktów i zwiększeniu szans na długoterminowy sukces firmy.
👣 Zobacz, jak doradzamy w zaplanowaniu i realizacji sukcesji: https://synergy-consulting.pl/sukcesja/
👣 Inne artykuły o podobnej tematyce: