Zysk jest wartością szacunkową.
Zysk i gotówka to dwie różne kategorie. Zysk jest swego rodzaju obietnicą, a nie konkretnymi środkami finansowymi na rachunku firmy.
📢 Ten, kto chce się dowiedzieć, czy jego firmie wystarczy pieniędzy na wypłaty dla pracowników, opłacenie rachunków czy inwestycję w sprzęt, powinien przeanalizować rachunek przepływu środków pieniężnych.
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że zysk firmy za dany okres stanowi odzwierciedlenie bardzo wielu założeń i szacunków przyjętych podczas obliczeń. Z tego względu sztukę finansów równie dobrze można by określać jako sztukę wykazywania zysków (czasem wyższych, niż są w rzeczywistości).
Menedżerowie nie przywiązują dostatecznej wagi do przepływu środków pieniężnych i tego, jak firma radzi sobie z zamianą zysków na gotówkę. Jeśli poświęcą trochę czasu na zrozumienie istoty przepływu środków pieniężnych, będą w stanie wcześnie dostrzec objawy różnych kłopotów, co pozwoli im z wyprzedzeniem podejmować decyzje. Należy pamiętać, że to gotówka daje prawdziwy obraz rzeczywistości.
❓ Dlaczego zysk, to coś innego niż wpływająca na konto firmy gotówka?
Oto trzy zasadnicze powody:
🚩 Przychód jest księgowany w momencie sprzedaży – dostarczenia przez firmę produktu lub usługi. Klienci mają zwykle odroczony termin płatności . A zatem pozycja obejmująca przychody ze sprzedaży, od której odejmuje się koszty, aby obliczyć zysk, jest jedynie swojego rodzaju obietnicą. Ponieważ klienci jeszcze nie zapłacili a kwoty zapisane w pozycjach „przychód” i „zysk” nie odzwierciedlają rzeczywistych środków pieniężnych pozostających do dyspozycji firmy w danym momencie.
🚩 Wydatki przedstawione w rachunku wyników nie pokrywają się ze strumieniem środków pieniężnych wypływających z firmy w danym okresie.
🚩 Nakłady inwestycyjne nie są odejmowane od zysku. Firmy mogą kupować samochody dostawcze, komputery, maszyny , a nakłady na ten cel będą się pojawiały w rachunku wyników stopniowo w formie amortyzacji.
Firma potrzebuje zarówno zysków, jak i gotówki. Są to dwie odrębne kategorie, jednak obie są bardzo istotne dla odpowiedniej kondycji finansowej przedsiębiorstwa.
Z tego powodu menedżer mając świadomość finansową tak samo uważnie powinien przyglądać się danym o zysku swojej firmy, jak i przepływie gotówki. Aby dowiedzieć się, jakie ważne wnioski może z tego wyciągnąć, zapisz się na nasz kurs „Akademia Finansów Synergy”.
👣 Zgłoś się!
Bibliografia:
K.Berman, J.Knight „ Inteligencja finansowa. Co kryją liczby”
G. Cloutier „Zysk nie jest ważny, jest najważniejszy!”