Zdrowie psychiczne pracowników
Od wielu lat promuje się zdrowie fizyczne, zdrowy tryb życia i odżywianie. Tymczasem badania Instytutu Psychiatrii i Neurologii wynika, że aż 6 mln Polaków cierpi na przynajmniej jedno zaburzenie psychiczne.
❗ Badanie Human Power Stresoodporni przeprowadzone w Polsce w 2020 r pokazało, że praca zdalna, niepewność i ciągła zmienność sprawiły, że pracownicy są przemęczeni i nie radzą sobie z emocjami i trudnymi sytuacjami. Pandemia pokazała, że kryzysowe sytuacje pogłębiają w nas uczucia lęku, irytacji czy gniewu. Co więcej, aby poradzić sobie z niepokojem i ciągłym stresem, sięgamy po środki uspokajające i alkohol.
⛳ Wypalenie zawodowe.
W 2018 r American Heart Associacion oszacowała, że roczny koszt nieleczonej depresji u pracownika to 9 450 dolarów.
WHO twierdzi, że profilaktyka i zapewnienie wsparcia są mniej kosztowne niż starty z tytułu nieefektywnej pracy lub rekrutacji nowych pracowników. Według jej obliczeń każdy dolar wydany na terapię generuje 4 dolary zwrotu, wynikające z mniejszych kosztów medycznych, zwiększenia wydajności i obniżenia absencji.
W maju 2020 roku wypalenie zawodowe zostało sklasyfikowane przez WHO jako „poczucie energii lub wyczerpania, zmniejszenie skuteczności zawodowej czy odczuwanie negatywnych emocji związanych z pracą”. Od 1 stycznia 2022 r pracownicy wypaleni zawodowo będą mogli otrzymywać zwolnienia lekarskie.
❗ Warto podkreślić, że na wypalenie zawodowe cierpi co czwarty Polak, a Polska jest na trzecim miejscu w Europie z największą liczbą osób, które doświadczyły wypalenia zawodowego.
W pierwszej połowie 2020 r liczba zwolnień lekarskich z powodu „epizodu depresyjnego i zaburzeń depresyjnych nawracających” wzrosła aż o 72% ( w porównaniu z analogicznym okresem w 2019 r). Oznacza to aż 20 mln dni absencji w pracy!
Według badań na temat kondycji psychicznej pracowników aż 31% Polaków stwierdziło, że praca zawodowa lub atmosfera w pracy negatywnie wpływa na ich kondycję psychiczną.
By uświadomić wagę problemu i poszukać rozwiązań, Instytut LB Medical wraz z Federacją Przedsiębiorców Polskich rozpoczęli kampanię #PracujzGłową. Celem kampanii jest promowanie działań na rzecz zdrowia psychicznego w miejscu pracy.
❗ Badanie „Kondycja psychiczna pracowników”, przeprowadzone na potrzeby kampanii #PracujzGłową wskazuje, że 42% polskich pracowników nie przyznałoby się do swoich zaburzeń psychicznych w miejscu pracy.
Z kolei u ponad połowy Polaków gorsza kondycja psychiczna sprawia, że słabiej wykonują oni swoje obowiązki zawodowe.
❗65% respondentów zadeklarowało, że zła organizacja, chaos i nieprzewidywalność jest źródłem stresu w pracy, a 47% deklaruje, że to właśnie tempo pracy, czyli nadmiar zadań i krótki czas na ich realizację ma negatywny wpływ na ich samopoczucie.
⛳ Negatywne konsekwencje pracy zdalnej
Do tego dochodzi cala lista nowych problemów, jakie spowodowała praca zdalna. A praca zdalna jest uciążliwa dla ponad 26% badanych. Główne powody, dla których ta forma pracy jest obciążeniem to m.in. mniejsza motywacja do pracy (46,1%) czy trudność ze skupieniem się na pracy (43,6%) (dane z badania „Kondycja psychiczna pracowników”).
👉 Często pracownicy szukają pomocy, ale nie wiedzą gdzie się zgłosić, obawiają się stygmatyzacji lub myślą, że są w stanie poradzić sobie sami. W efekcie czują się jeszcze bardziej przytłoczeni.
Skutki stresu wywołanego pandemią będą obecne w społeczeństwie przez wiele lat po jej zakończeniu. Wywołuje je nie tyle sam wirus, co znaczne przyspieszenie zmian cywilizacyjnych i przeniesienie życia do sieci.
👉 Firmy i organizacje stoją przed nowymi wyzwaniami związanymi ze zdrowiem psychicznym, już teraz powinny skoncentrować się na strategiach dotyczących wsparcia dla pracowników.
👣 Potrzebujesz wsparcia dla swoich pracowników? Skontaktuj się z nami https://synergy-consulting.pl/kontakt/
Źródło:
https://www.pulshr.pl/zarzadzanie/zdrowie-psychiczne-w-miejscu-pracy-ruszyla-kampania-pracujzglowa,79939.html
Rafał Ohme artyluł „Opiekuńcza korporacja. Zdrowie psychiczne w pracy” Forbes nr 04/2021.