KLIENT I JEGO POTRZEBA
Rodzina posiadająca 100% udziałów w Spółce z o.o. (dobrze prosperującym przedsiębiorstwie produkcyjnym) zwróciła się do nas z prośbą o opracowanie Konstytucji Rodzinnej.
Firmę założył ojciec. Obecnie zarządza nią wspólnie z synem i córką. Zbliża się moment przekazania sterów trzeciemu pokoleniu – wnukom założyciela. Młodzi, wykształceni i niezależni, nie są jednak zainteresowani prowadzeniem rodzinnego biznesu, co budzi obawy o przyszłość firmy.
🎯 Celem właścicieli jest zachowanie firmy w rękach rodziny oraz wykorzystanie jej potencjału do zapewnienia dostatku przyszłym pokoleniom. Rodzina przywiązuje też dużą uwagę do budowania relacji rodzinnych oraz przestrzegania wartości etycznych. Konstytucja Rodziny ma pomóc w realizacji tych celów i ułatwić podejmowanie kluczowych decyzji w przyszłości.
DZIAŁANIE
Etap I. Budowanie fundamentów
🎯 Zorganizowałyśmy cykl warsztatów edukacyjnych, mających na celu zapoznanie wszystkich członków rodziny z modelem biznesowym firmy. Chciałyśmy, aby młodsze pokolenia zrozumiały, jak działa przedsiębiorstwo, które jest wspólnym dziedzictwem oraz jakie wartości są najważniejsze w prowadzeniu biznesu rodzinnego.
Każdy warsztat miał swój temat wiodący:
👉 Nasza Firma Rodzinna – co wytwarza, komu sprzedaje, jak jest zorganizowana?
👉 Nasza Firma w otoczeniu rynkowym – słabe i mocne strony, szanse i zagrożenia.
👉 Nasz biznes rodzinny w przyszłości – wspólna wizja.
👉 Jak zrealizujemy naszą wizję? – jakie konkretne kroki musimy podjąć, aby osiągnąć nasze cele.
Ważnym elementem warsztatów było omówienie korzyści i wyzwań związanych z prowadzeniem biznesu rodzinnego. Zależało nam, aby członkowie rodziny zrozumieli, jakie są zalety prowadzenia biznesu rodzinnego oraz jakie mogą pojawić się trudności i ryzyka.
Jednym z najważniejszych osiągnięć warsztatów było wzmocnienie więzi rodzinnych. Wspólne dyskusje o przyszłości firmy przyczyniły się do lepszego zrozumienia się i zbudowania poczucia przynależności do rodziny i firmy. Uczestnicy warsztatów podkreślali, że dzięki temu wydarzeniu postrzegają rodzinny biznes nie tylko jako źródło dochodu, ale również jako wspólne dziedzictwo, które warto pielęgnować.
Etap II. Tworzenie podstaw prawnych
Po zidentyfikowaniu wspólnych celów i wartości, przyszedł czas na sformalizowanie ustaleń. Przygotowałyśmy szczegółowy kwestionariusz, który miał pomóc rodzinie w przemyśleniu najważniejszych aspektów funkcjonowania firmy rodzinnej i sformułowaniu konkretnych zapisów do Konstytucji.
👉 Pytania dotyczyły między innymi:
🎯 Po omówieniu odpowiedzi rodziny do dalszej współpracy zaprosiłyśmy panią mecenas – prawniczkę, z którą współpracujemy i która nadaje decyzjom rodziny formę dokumentu prawnego.
ETAP III. Finalizacja i wdrożenie
Pani mecenas, która specjalizuje się w prawie rodzinnym i gospodarczym, przekształciła podjęte decyzje w precyzyjny dokument prawny – Konstytucję Rodzinną.
Ważnym elementem pracy pani mecenas było wskazanie, które zapisy Konstytucji wymagają również zmian w innych dokumentach, takich jak umowa spółki czy testamenty. Dzięki temu rodzina mogła mieć pewność, że podjęte ustalenia mają moc prawną.
🎯 Uroczyste podpisanie Konstytucji Rodzinnej było zwieńczeniem całego procesu. Wszyscy członkowie rodziny spotkali się na pierwszym Zjeździe Rodzinnym. Z wydarzenia tego został spisany oficjalny Protokół.
Podczas tego Zjazdu Rodzinnego wszyscy pełnoletni członkowie rodziny złożyli swoje podpisy na pięknie wydrukowanym i oprawionym egzemplarzu Konstytucji Rodzinnej, potwierdzając tym samym swoje zobowiązanie do przestrzegania zasad. Ponadto została wybrana pierwsza Rada Rodziny, która będzie odpowiedzialna za nadzór nad realizacją postanowień Konstytucji przez najbliższe 5 lat.
EFEKT
Konstytucja Rodzinna to nie tylko dokument etyczny, ale przede wszystkim kompas, który wyznacza kierunek rozwoju rodziny biznesowej. Jest to „żywy” dokument, który powinien być regularnie przeglądany i aktualizowany, aby odpowiadał zmieniającym się warunkom i potrzebom rodziny oraz jej biznesu.
👉 Opracowanie Konstytucji Rodzinnej jest kluczowym krokiem w zapewnieniu stabilności i skutecznej sukcesji w przedsiębiorstwie.
👉 Jest to proces wymagający czasu i zaangażowania, przedyskutowania wątpliwości i omówienia pragnień i obaw.
👉 Jednocześnie buduje poczucie odpowiedzialności za dziedzictwo, jakim jest rodzinny biznes.
🎯Członkowie rodziny, która zleciła nam napisanie swojej Konstytucji Rodzinnej w pełni docenili wartość i znaczenie wspólnie wykonanej pracy.
Jeden z potencjalnych sukcesorów firmy powiedział: „Warsztaty były dla mnie świetną okazją aby zrozumieć, jak działa nasza firma i jakie wyzwania przed nią stoją. Cieszę się, że mogliśmy wspólnie wypracować plan na przyszłość.”
👣 Więcej o Konstytucji Rodzinnej piszemy w artykule „Konstytucja Rodzinna – wsparcie dla rodziny biznesowej”