Sukcesja

Blisko 79% polskich firm rodzinnych nie opracowało jeszcze planu sukcesji, a z badań przeprowadzonych w krajach Europy Zachodniej i USA wynika, że tylko 1/3 firm rodzinnych przechodzi pomyślnie pierwszą zmianę pokoleniową.

Firmy rodzinne w Polsce to w większości firmy zakładane w latach 90. XX wieku, przez ówczesnych dwudziesto- i trzydziestolatków. Ich właściciele mają obecnie od 50 do 60 lat i muszą zmierzyć się z problemem sukcesji po raz pierwszy. Niepowodzenie może oznaczać koniec rodzinnego biznesu.

Pracujemy między innymi z firmami rodzinnymi. Pomagamy – zarówno firmom, jak i ich właścicielom zaplanować i przeprowadzić proces sukcesji, wspieramy ich przy przechodzeniu przez jego kolejne etapy. 

Obszary działania w ramach sukcesji

W ramach procesu sukcesji firmy wspólnie znajdujemy odpowiedzi na najważniejsze pytania:

Jak zaplanować sukcesję: co przekazać, komu, kiedy i jak? Przekazanie firmy nie odbywa się z dnia na dzień i nie może destabilizować firmy – wymaga starannego zaplanowania i przygotowania. To być może najważniejszy moment w biznesowym życiu firmy i rodziny.

Jak przygotować nestora, sukcesora, rodzinę i pracowników? Czy uczestnicy sukcesji są na nią gotowi? Czy mają niezbędną wiedzę i umiejętności? Czy potrafią się porozumieć i współpracować?

Formułowanie strategii w firmie rodzinnej poza celami ekonomicznymi powinno uwzględniać także trwanie firmy przez kolejne pokolenia. Czy nestor i sukcesor mają wspólną wizję rozwoju firmy? Jak przekazane firmy wpływa na najważniejsze aspekty prowadzonego biznesu? Czy zmieni się sposób zarządzania firmą?

Jak przygotować organizację firmy do sukcesji? Czy firma, jej organizacja i sposób działania jest gotowa na zmiany? Jak wygląda jej struktura, system informacji, podział obowiązków i kompetencji? Sprawna organizacja pomoże w realizacji sukcesji i może zdecydować o jej powodzeniu.

Jakie rozwiązania prawne są ważne w procesie sukcesji? Czy forma prawna prowadzonej działalności pozwoli/pomoże w jej przeprowadzeniu? Czy jest plan awaryjny na nieprzewidziane sytuacje? Jak bezpiecznie przekazać własność firmy i jej majątek? Jak zadbać o osobiste bezpieczeństwo obecnych i przyszłych właścicieli?

Jak zachować bezpieczeństwo finansowe podczas sukcesji? Jak wycenić wartość firmy? Jak zapewnić bezpieczeństwo finansowe firmy, nestora i sukcesora podczas przekazywania firmy? Jakie będą finansowe i podatkowe skutki sukcesji – zarówno dla firmy, jak i rodziny?

Jak działamy?

Etapy realizowanych przez nas procesów doradczych:

Identyfikujemy źródła problemów. Rekomendujemy rozwiązania i definiujemy oczekiwane rezultaty.

Przygotowujemy dedykowaną ofertę. Po akceptacji zarządu/właścicieli firmy przygotowujemy plan działania.

Dobieramy właściwe narzędzia i metody. Realizujemy ustalony scenariusz działań, cały czas monitorując postępy.

Informujemy o postępie prac. Uzgadniamy ewentualne modyfikacje oraz dokonujemy oceny uzyskanych rezultatów.

Jesteś zainteresowany współpracą? Skontaktuj się z nami!

Nasz doradca odpowie na przesłane zapytanie i umówi dogodny termin.

Agnieszka Kauczyńska
+48 604 259 634
Magdalena Winnicka
+48 602 351 287

Prześlij zapytanie

Temat:

Imię i nazwisko (wymagane):

Adres email (wymagane):

Nazwa firmy:

Telefon kontaktowy:

Treść wiadomości

Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Synergy Consulting z siedzibą w Krakowie, ul. Kolejarzy 12. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. Podanie danych osobowych jest dobrowolne.